Ač se to možná na první pohled nezdá, rukojeť nože je stejně důležitá část, jako je čepel. Skvělá čepel zasazená do špatně vytvarované a nepohodlně se držící rukojeti dokáže pokazit celý nůž. Rukojeť také bývá nejzdobnější částí nože a kromě tvaru čepele je hlavním „nosičem“ designu. Proto je velice důležité při výrobě nože věnovat rukojeti dostatečné množství pozornosti.

Materiálů na výrobu rukojeti je nepřeberné množství. V podstatě se dá říct, že se dá vyrobit ze všeho dostatečně tvrdého, co se dá tvarovat broušením. Můžou to být tvrdší druhy dřev, kosti, parohy, akryl a různé druhy pryskyřic, barevné kovy atd.

V tomto článku bych se rád věnoval dřevu, tedy krátké charakteristice některých dřev, které nejčastěji používáme při výrobě nožů v kovárně Uroboros.

Africká dřeva:

Padouk, Wenge, Zebrano, Bubinga, Ovangkol, Okoume, Koto, Bilinga, Mahagon, Aningre, Iroko, Eben

Padouk – Toto dřevo pochází ze stromu (Pterocarpus soyauxii), rostoucího v oblastech tropické Afriky (střední a západní Afrika) a má světle růžovooranžovou až hnědorudou barvu. Tloušťka kmene se pohybuje mezi 0,6 až 1,2 m a strom bývá vysoký mezi 30 – 40 m. Kromě rukojetí nožů se toto dřevo používá k výrobě parket, nábytku a hudebních nástrojů. Orientační cena za špalík cca 30 x 45 x 125 mm je 100,- Kč.

Wenge – Dřevo označované též jako Panga-panga, Kiboto, nebo Awoung, pochází z oblastí západní Afriky, Guiney, Gabonu, Kamerunu, Konga a Zaire. Latinský název stromu zní Millettia laurentii. Výška stromu se pohybuje cca mezi 18 – 27 m a tloušťka kmenu mezi 1 – 1,2 m. Jádro je tmavě hnědé s černými pruhy. Dřevo se používá k výrobě luxusního masivního nábytku, podlahových dýh a k výrobě rukojetí nástrojů. Je odolné proti termitům, jinému hmyzu a houbám. Orientační cena za špalík cca 30 x 45 x 125 mm je 105,- Kč.

Zebrano – Jinak také Zebrawood je dřevo, připomínající svojí strukturou pruhy zebry. Latinský název tohoto stromu, vyskytujícího se v oblastech západní Afriky, je Microberlinia brazzavillensis. Strom dorůstá úctyhodné výšky kolem 46 m a tloušťka kmene je 1,2 až 1,5 m. Stejně jako ostatní tvrdá dřeva se používá v nábytkářském průmyslu. Pro nás je důležité, že je velmi vhodné k výrobě rukojeti nože. Orientační cena za špalík cca 30 x 45 x 125 mm je 100,- Kč.

 Bubinga – (Guibourtia demeusei, G. pellegriniana, G. tessmannii a další) – Strom domovem v rovníkové Africe, dorůstá výšky cca 40 až 45 m, výjimečně až 50 m. Průměr kmene se pohybuje mezi 1 a 2 m. Dřevo z tohoto stromu je velmi houževnaté a tvrdé, používá se k výrobě nábytku, částí hudebních nástrojů (zadní desky a luby akustických kytar, ozdobné vykládání elektrických kytar, těla harfy a luxusnějších bicích sestav) a samozřejmě ho můžeme použít k výrobě rukojeti nože. Orientační cena za špalík cca 30 x 45 x 125 mm je 115,- Kč.

Ovangkol – (Guibourtia ehie) – Další tvrdá dřevina z oblasti rovníkové Afriky. Strom dorůstá výšky mezi 30 a 40 metry a kmen dosahuje tloušťky kolem 70 cm. Používá se například k výrobě hudebních nástrojů. Orientační cena za špalík cca 30 x 45 x 125 mm je 100,- Kč.

Okoume – (Aucoumea klaineana) další názvy jsou Gabon, Angouma, Combogala, nebo Mofoumou. Tento strom z oblasti rovníkové Afriky dorůstá gigantické výšky  kolem 60 m a jeho kmen má průměr mezi 1 a 2 metry. Jádro dřeva je narůžovělé, až lehce do hněda. Používá se stejně jako ostatní africká tvrdá dřeva.

Iroko – toto dřevo, kterému se také říká Kambala, nesmí chybět ve výčtu afrických rovníkových dřevin. Latinský název zní Milicia excelsa a Milicia regia, strom dorůstá výšky 30 až 40 m a tloušťka jeho kmene se pohybuje mezi 1 a 1,5 m. Dřevo je žlutozlaté až světle hnědé, stárnutím barva tmavne.

Koto – (Pterygota) – dřevo, se kterým se můžete setkat také pod názvy Ware, Awari, Kefe, nebo Poroposo. Ač by se na první pohled podle názvu mohlo zdát, že jde o dřevo japonské, jde o strom z rodiny afrických tvrdých dřev. Roste v oblastech Nigérie a Kamerunu, dosahuje výšky mezi 35 – 37 m a jeho kmen má průměr 0,5 až 1,2 m. Dřevo je krémově bílé s šedým odstínem.

Bilinga – (Nauclea diderrichii) – také zvaná Badi, nebo v angličtině Opepe, je dřevina z rovníkové, střední a západní Afriky, od Sierry Leone po Ugandu. Dřevo je velmi odolné proti plísním a hmyzu a je velmi těžké. Strom dorůstá výšky mezi 30 a 50 m, přičemž průměr kmene se pohybuje okolo 0,5 až 1,5 m. Vzhledem ke své odolnosti se dřevo používá v námořním průmyslu.

Mahagon – (Entandrophragma cylindricum) – také Sapelli, Sapele, (anglicky mahogany), je proslule známým tropickým, tvrdým, africkým dřevem, jehož rudohnědá barva stárnutím tmavne. Stromy tohoto druhu dorůstají výšky mezi 30 – 45 m s tloušťkou kmene 1 až 1,5 m. Škála jeho použití je široká, od nábytku, přes hudební nástroje až po rukojeti nožů.

Aningre – (Pouteria) – také Anigre, Anegre, Aniegre, Aningeria.  Tropické dřevo, pocházející z oblastí východní a západní Afriky, zejména Kamerunu, ale také Angoly, Konga, Etiopie, Ghany, Keni, Nigerie, Sierry Leone, Ugandy a Zaire. Dřevo je světle žluto-hnědé, někdy s nádechem do růžova. Strom dorůstá výšky až 55m a tloušťka kmene se pohybuje kolem 1 až 1,2 m. V podobě prken se využívá například ke stavbě lodí a jiných lehkých konstrukcí, nicméně v neošetřené formě není příliš odolné proti termitům a plísním.

Eben africký – (Diospyros crassiflora) – Další z „celebrit“ mezi africkými dřevinami. Konkrétně pochází z oblastí západní rovníkové Afriky. Jde o velmi tvrdé, jako uhel černé dřevo, používané k výrobě nábytku, hudebních nástrojů a okrasných předmětů. Dřevo se těžce opracovává a má tendenci se štípat, ale velmi dobře se leští. Stromy tohoto druhu dorůstají výšky mezi 15 a 19 m, šířka kmene bývá cca 0,6 m. Dřevo je vhodné pro výrobu luxusní rukojeti nože. Orientační cena za špalík cca 30 x 40 x 115 mm je 350,- Kč.

Americká dřeva:

Americká třešeň, Ořech americký, Palisander, Ipe, Citronovník, Peltogyne, Jatoba

Třešeň americká – (Prunus serotina) – Také známá jako Třešeň černá, je dřevo pocházející z oblasti východu Severní Ameriky. Jde o světle růžovohnědé až zlatohnědé dřevo. Americká třešeň dorůstá výšky až 30 m a tloušťka kmene dosahuje 1,5 m. Dřevo je velmi vhodné pro výrobu rukojeti nože. Orientační cena za špalík cca 30 x 45 x 125 mm je 60,- Kč.

Ořech americký – (Juglans nigra) – Tento strom roste na celém území Severní i Jižní Ameriky, dorůstá výšky mezi 30 – 45 m, průměr kmene dosahuje až 1,8 m. Jádro je světle až tmavě hnědé s purpurovým žíháním, běl je bílá až do šeda. Vhodné na rukojeť „nekřiklavého“ nože. Orientační cena za špalík cca 30 x 45 x 125 mm je 80,- Kč.

Palisander – (Myroxylon balsamum) – také Santos, pochází z oblasti jižního Mexika a Střední a Jižní Ameriky (Panama, Bolívie, Guatemala, atd.). Dřevo je červeno-hnědé barvy, někdy s fialovými podtóny a černým rýhováním. Jde o tvrdé a velmi trvanlivé dřevo. Pro své výjimečné akustické vlastnosti se často používá k výrobě hudebních nástrojů. V našem řemesle se výborně hodí na rukojeťi nožů. Také ho využijí řezbáři a truhláři k výrobě sošek, šachových figurek, nábytku, šperkovnic atd. Strom dorůstá výšky až 30 m, průměr kmene dosahuje 1 m.

Ipe – (Handroanthus guayacan, Handroanthus serratifolius a další) – S tímto stromem se můžete setkat i pod názvem Ořech brazilský, roste v oblastech tropické Střední a Jižní Ameriky a dorůstá výšky 30 m. Průměr kmene dosahuje 1 m, barva dřeva je žluto-hnědá, černo-hnědá, nebo rudo-hnědá. Jde o tvrdé dřevo, které lze použít k výrobě rukojeti nože.

Citronovník – (Calycophyllum candidissimum) – Známý též jako Degame, je dalším dřevem, ze kterého lze vyrobit rukojeť nože. Roste v oblastech Jižní a Střední Ameriky a na Kubě. Jde o poměrně tvrdé dřevo světle-žluté až světle-hnědé barvy. Strom dosahuje výšky až 25m, přičemž průměr kmene může být až 0,6 m.

Peltogyne – Známý také jako Purpleheart, Amendoim, Fialové dřevo, nebo Amaranth, je středně vysoký strom rostoucí v oblasti od Mexika, přes Střední Ameriku až po jihovýchodní Brazílii. Dorůstá výšky 30 až 50 m s tloušťkou kmene až 1,5 m. Toto dřevo vyniká svojí fialovou barvou, kterou získává krátce po pokácení a která skýtá mnohé možnosti při vymýšlení designu rukojeti nože. Jde o odolné dřevo, používané také například při výrobě hudebních nástrojů a nábytku.

Jatoba – (Hymenaea courbaril) – Také zvaná Třešeň brazilská, má velmi pěkné oranžovo-hnědé, až rudo-hnědé dřevo, vhodné pro výrobu rukojeti nože. Vyskytuje se v oblastech Střední a Jižní Ameriky, Brazílie, Bolívie, Peru, Venezuely, Trinidadu ,Panamy, Guyany, Surinamu a Kolumbie. Strom dorůstá výšky 30 m, průměr kmenu dosahuje 1,2 m. Používá se k výrobě nábytku, podlah, hudebních nástrojů, rukojetí a také v uměleckém řezbářství. Orientační cena za špalík cca 30 x 45 x 125 mm je 90,- Kč.

Asijská dřeva:

Merbau, Teak

Merbau – (Intsia bakeri Prain) – Známý též jako Mirabow, Aizella, nebo Ipil. Jde o houževnaté dřevo, které se používá všude, kde je potřeba vysoká tvrdost a pevnost a také odolnost proti plísním a termitům (podlahy, loďařství, železniční pražce a pro nás nejdůležitější využití – rukojeti nástrojů, tedy i nožů). Strom roste na území Jihovýchodní Asie, Indonésie, Vietnamu, Thajska, Malajsie a Filipín. Jde o až 60 m vysoký strom, jehož kmen dosahuje průměru až 1,5 m. Dřevo má oranžovo-hnědou barvu, která stářím tmavne. Orientační cena za špalík cca 30 x 45 x 125 mm je 70,- Kč.

Teak – (Tectona Grandis Linn) – Domovinou tohoto stromu je Barma, Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam, Indie a Indonésie. Jde o jedno z nejkvalitnějších dřev na světě díky jeho výjimečným vlastnostem, jako jsou odolnost, tvrdost a dobrá zpracovatelnost. Proto je jeho využití velmi široké, od loďařství, přes venkovní konstrukce, až po modelářství. Dá se z něj, samozřejmě, vyrobit i velmi pěkná rukojeť nože. Strom dorůstá 40 m s průměrem kmene až 1,5 m. Barva dřeva je zlatá, až hnědá a stárnutím tmavne.

Tímto výčet těchto krásných dřev prozatím ukončím. Záměrně píšu „prozatím“, protože hodlám další zajímavá dřeva přidat, jakmile na nějaké narazím. Samozřejmě o tom dám vždy vědět na nástěnku. Na závěr pár dřev na ukázku. Děkuji za pozornost a přeji hodně zábavy při výrobě nožů a samozřejmě i všech jiných uměleckých vyžití.

Aleš Miláček ml.

Zdroj: Wikipedia, arakolin.cz, palubky-rezivo.eu

Foto: Miláček ml.

Close Menu