Snad každý, koho alespoň trochu zajímají nože, zná tento typický tvar čepele clip-point (viz. obrázek), povětšinou k vidění na zavíracích, nebo loveckých nožích. Ne každý ale zná původ nože bowie, který využívá tento typ čepele, a proč se mu tak vlastně říká. Navštivme společně americkou Louisianu na počátku 19. století a podívejme se blíže na život jednoho pionýra, plantážníka a revolucionáře jménem James Bowie. Jak je jistě na první pohled patrné, právě on totiž dal jméno tomuto slavnému a oblíbenému noži.

čepel typu clip-point

James Bowie se narodil někdy mezi roky 1795 až 1799 v Kentucky (ani to však není jisté, některé prameny uvádějí i Tennessee a Georgii), ale většinu života prožil v Louisianě, kde byl vychován a později, stejně jako jeho bratr Rezin, pracoval jako plantážník. Osud ho však zavedl jiným směrem, když se roku 1827 v podstatě připletl do potyčky, což vyústilo k situaci, kdy James Bowie stál sám proti čtyřem mužům. V souboji byl postřelen, pobodán a téměř ubit k smrti, ale pomocí svého soubojového nože se mu přesto podařilo zvítězit. 

Média pojmenovala tuto potyčku Sandbar Fight a nůž, který Bowiemu dopomohl k vítezství a který nedlouho před potyčkou dostal od svého bratra, tak získal jeho jméno a s ním i značnou oblibu. Poté se James Bowie roku 1830 přemístil do Texasu, kde se účastnil revoluce a kde také roku 1836 zemřel. Asi nejvěrohodnější zdroje tvrdí, že zemřel ve své posteli poté, co vyprázdnil své pistole do mnoha mexických vojáků. Tato verze je také tou nejoblíbenější, ale vzhledem k tomu, že okolo Bowieho života se proplétalo mnoho pravd i mýtů, jisti si být asi nemůžeme.

Nás však nejvíc zajímá nůž, který získal od Jamese Bowieho své jméno. Jak již bylo zmíněno, je to čepel typu clip-point (čepel je jako normální čepel, ale má hřbet u špice “zastřižen”, nebo konkávně tvarován tak, aby byla špička tenčí a ostřejší. Zadní „zastřižený“ okraj špice může být naostřen, aby vzniklo druhé ostří). Zaměřme se tedy na nůž samotný.

Nůž byl původně vyroben pro Jamesova bratra Rezina podle jeho vlastního návrhu kovářem Jesse Cliffem. Délka čepele nože bowie byla 22,2 cm a šířka 3,6 cm. Díky specifické špičce je nůž vhodný k lovu a k sebeobraně, tvar usnadňuje bodání a vrchní ostří pomáhá při vyvrhnutí zvěře. Větší rozměry nože mu dodávají pádnost a předurčují ho k pracovnímu využití. Později prošel mnoha vylepšeními i změnami rozměrů (délka čepele 24 cm, šířka 3,8, tloušťka 0,64 cm).

Dnes můžeme najít mnoho variant tohoto typu nože – všechny možné velikosti i modifikace tvaru. Jeho specifický vzhled bude však vždy evokovat jméno Bowie.

Děkuji za pozornost, na shledanou u nějakého dalšího článku.

Autor: Miláček ml.

Zde si můžete blíže prohlédnout nůž typu bowie z naší dílny:

Close Menu