Po dlouhém útlumu za dob socialismu u nás nastal v sedmdesátých letech dvacátého století opět rozkvět kovářského řemesla. Specializace prakticky vymizely a jejich funkci opět převzalo klasické kovářství.

Kované plastiky šneků - kovářství Hefaistos

Mnoho lidí dnes žádá ruční kovářskou práci, namísto výlisků, či odlitků a to i přesto, že cena je vyšší. Jedná se o kovářské výrobky všeho druhu – ať už užitkové, jako jsou ploty, branky a brány, mříže a zábradlí, nebo třeba okrasné. Existuje mnoho firem, které se uměleckým kovářstvím zabývají a také mnoho škol, které tento obor vyučují (Střední odborná škola uměleckořemeslná s. r. o. Podkovářská, Praha, Střední škola umělecká a řemeslná Nový Zlíchov, PODKOVÁŘSKÁ ŠKOLA s.r.o. Lelekovice u Brna, a další) Také probíhá celoročně mnoho kovářských akcí, například v Litni, setkání amatérských kovářů na hradě Šelmberku, Hamernický den v Dobřívi ( u Rokycan), Buchlovské kování na hradě Buchlov, Šlakhamr – Hamry nad Sázavou, Kovářské dny – Buškův hamr Trhové Sviny a samozřejmě největší akce Hefaiston na hradě Helfštýn).

Kováři se dnes také mohou uplatnit jako zbrojíři pro milovníky historického šermu, kde jsou požadovány plně funkční repliky středověkých zbraní a zbrojí. Někteří tito kováři pracují starými dochovanými technikami a metodami, což se pak promítne na ceně produktu.

Vinotéka - kovářství Mittner
Moderní schodiště
Close Menu