Stříhání kovů je beztřískové dělení materiálu, při kterém vznikají z obou stran do materiálu klíny (nože). Pracují na principu dvouramenné páky.

Dělení nůžek

  • ruční
  • Strojní

Ruční nůžky

Ručními nůžkami můžeme stříhat ocelový plech do tloušťky 0,7 mm, mosazný plech do tloušťky 0,8 mm a měkký hliník do tloušťky 2 mm. Nože nůžek musí mít přiměřenou pevnost. Břit nožů je tvořen čelem a hřbetem. Úhel, který svírá čelo a hřbet, se nazývá úhel břitu.

Strojní nůžky

  • pákové – stříháme jimi plechy do tloušťky 4 mm
  • tabulové – stříháme tabule plechu do tloušťky 2 mm délka řezu je až 1000 mm
  • okružní – slouží ke stříhání tvarů
  • elektrické – spodní nůž je nehybný, horní je kmitající

Základní druhy strojních nůžek

Pákové nůžky – Spodní nůž je nehybný a horní ovladatelný pákou. Dá se na nich stříhat plech, pásy, profilový a tyčový materiál.

Tloušťka stříhaného materiálu může být až do 4 mm.

Tabulové nůžky – Stříháme jimi plechové tabule. Plech klademe na stůl, na němž je veden přestavitelnými vodítky. Na okraji je plech přidržován pravítkem. K stříhání plechových tabulí větších rozměrů používáme strojní tabulové nůžky. Tloušťka materiálu až do 2mm.

Okružní a křivkové nůžky – Používáme je ke stříhání tvarů a kotoučů z plechových tabulí. Tyto nůžky mají dva kotoučové nože, jejichž malá styková plocha dovoluje snadné stříhání křivek.

Elektrické ruční nůžky – Používáme je při vystřihování větších plechových součástí. Materiál se vede tak, aby vstupoval mezi spodní nehybný a horní kmitající nůž. Horním nožem pohybuje vestavěný elektromotor přes klikové ústrojí.

Nůžky na plech
Pákové nůžky a ohýbačka
Close Menu